Když se řekne Adršpašsko – Teplické skály, většina lidí si představí fascinující skalní město s úzkými průchody a dramatickými pískovcovými věžemi.
No, a právě tam jsme vyrazili první březnový víkend s Kubišem. Řekli jsme si, že si uděláme společnou dvoudenku, pořádně si jí užijeme, a projdeme z Adršpachu do Teplických skal Vlčí roklí, která obě místa spojuje.
Den 1: Adršpašské skály a přechod Vlčí rokle
Do Adršpachu jsme dorazili v pátek před polednem. Od vlaku jsme zamířili rovnou ke vstupu do skalního města, kde jsme si koupili vstupenky, vyfasovali mapku, a pak už se mohli vydat po okruhu mezi monumentální pískovcové věže.
Trasa Adršpašským skalním městem
Cesta začíná u zatopené pískovny, kde je pár vyhlídek, odkud je parádní výhled na vodní hladinu a okolí. Zhruba po 2 kilometrech se stezka napojuje na hlavní okruh, který je cca 4 km dlouhý a vede těmi nejkrásnějšími partiemi skalního města. Odtud jsme se vydali dál kolem ikonických útvarů jako Milenci, Starosta a Starostová, Čertův most nebo Sloní náměstí.
Skalní útvary v Adšpašské části mají mnoho podob – Čertův most
Mým favoritem je rozhodně Gotická branka otevírající vstup do skalního města. Byla vybudována v roce 1839 Ludvíkem Karlem Nádherným. Dříve označovala původní vstup do skal, dnes je průchod skrze ni tak trošku pomyslným vstupem do jiných světů…
Gotická branka má bezesporu svoje kouzlo
Parádním zážitkem byla i jeskyně, kde z výšky 16 metrů obvykle padá Velký vodopád, tentokrát byl, ale v sevření ledové krusty.
Za návštěvu stojí i Malý vodopád, u kterého můžete v altánku posvačit…
Přechod Vlčí roklí do Teplických skal
Po prozkoumání Adršpašského skalního města jsme se vydali po žluté turistické značce, minuli jezírko, kde je v sezóně možnost plavby na pramici a přehoupli se přes hřeben do Vlčí rokle, která spojuje obě skalní města. Tato stezka vede skrz divokou roklinu, kde jsme procházeli dřevěnými lávkami nad potokem a úzkými průchody mezi skalami. Cesta je asi 7 km dlouhá a působí úplně jiným dojmem než Adršpach – je syrovější, méně turistická a místy připomíná scény z fantasy filmu.
Vlčí rokle spojuje Adršpašskou část s Teplickými skalami.
Odpoledne jsme dorazili do Teplic nad Metují, kde jsme měli rezervované ubytování v hotelu Orlík.
Hotel Orlík – pohodové ubytování
Hotel Orlík se ukázal jako fajn volba – příjemné, nové prostředí, ochotný personál, a hlavně parádní poloha kousek od vstupu do Teplických skal.
Po celodenním chození jsme ocenili pohodlné postele a dobrou večeři v hotelové restauraci.
Den 2: Okruh Teplickými skalami a výstup na hrad Střmen
Druhý den ráno jsme se vydali na okruh Teplickými skalami, které jsou méně známé než Adršpach, ale přitom snad ještě impozantnější.
Trasa Teplickými skalami
Okruh Teplickými skalami měří cca 6 km a nabízí nádherné pohledy na obří skalní útvary, které se tyčí desítky metrů nad hlavou. První část cesty vede skalní soutěskou podél říčky Metuje, kde nás obklopovala tajemná atmosféra kamenných labyrintů a vysokých stěn.
Mezi nejzajímavější místa na trase patří:
- Chrámové stěny – mohutné, téměř kolmé pískovcové bloky, které připomínají gotickou katedrálu.
- Skalní brána – úzký průchod mezi skalami, který působí jako vstup do jiného světa.
- Velké a Malé chrámové náměstí – dvě rozlehlé skalní „síně“, kde jsme se cítili jako mravenci mezi gigantickými kameny.
Výstup na zříceninu hradu Střmen
Na závěr jsme si nechali výstup na hrad Střmen, který se nachází na skalním masivu nad Teplickými skalami. Kdysi tu stával strážní hrad, dnes z něj zbylo jen pár zbytků zdiva, ale hlavní atrakce je vyhlídka z vrcholu, kam vede 300 fakt výživných schodů a pak ještě uzoučký žebřík. Výhled na rozlehlé skalní město byl úžasný a perfektní tečkou za vydařeným sobotním výletem.
Z vyhlídkové plošiny zříceniny hradu Střmen je opravdu impozantní pohled
Trocha historie
Hrad Střmen patří mezi nejstarší skalní hrady v Čechách. Postaven byl pravděpodobně ve 13. století, kdy sloužil jako strážní pevnost na důležité obchodní stezce. Kvůli své obtížné přístupnosti byl využíván především jako útočiště v dobách nebezpečí. Oproti jiným hradům byl malý a sestával převážně ze dřevěných staveb na skalních blocích. Hrad byl opuštěn v 16. století a dnes jsou zde patrné jen zbytky základů, vytesané schody a skalní plošiny.
Shrnutí a praktické tipy
Pokud plánujete podobný výlet, tady jsou naše tipy:
- Ideální doba návštěvy: jaro a podzim, kdy je méně turistů. V létě mohou být Adršpašské skály hodně přeplněné.
- Vstupné: podle sezóny – Adršpašské skály – od 170 do 250 Kč, Teplické skály – 150 Kč. Online je to levnější.
- Doporučená trasa: Adršpach → Vlčí rokle → Teplické skály (není to dlouhé, ale pokud se chcete v klidu kochat…ideálně rozdělit na 2 dny).
- Ubytování: Hotel Orlík v Teplicích nad Metují – dobrá poloha a fajn služby.
- Náročnost tras: Střední – většina cest je dobře značená, ale počítejte s převýšením, schody a užšími průchody. Pozor na led v zimě a na jaře!
Užili jsme si s Kubišem víkend plný přírodních krás a vandrování. Pokud chcete i vy zažít něco podobného, rozhodně doporučujeme spojit návštěvu obou skalních měst s přechodem skrze Vlčí rokli. Stovky a stovky skalních útvarů po obou stranách téměř nedotčené Vlčí rokle stojí rozhodně za návštěvu…
Odkaz na Galerii :
Víkend v Adršpašško – Teplických skalách
Thank You For Your Vote!
Sorry You have Already Voted!
Peťan
Před vandrem nikdy nepodceňuju přípravu. A tak sebou nosím blok a tužku. A o tom se tu můžete přesvědčit...
žádné komentáře