Zakoukaly se jednou tři panny do hradního pána z Kamýku. Protože, ale byly tři a vzít si ho mohla jen jedna z nich, tak trvajíc na své kdysi dávné přísaze věčného přátelství, volily raději společnou smrt. Vystoupily na skálu, ještě jednou poslaly poslední pozdrav ke Kamýku a pak svůj život ukončily skokem do vln Labe. Když se o jejich smrti rytíř dozvěděl, nechal postavit na skále tři kříže, které tam stojí dosud
Tři kříže – vyhlídka u Velkých Žernosek
A přesně tohle místo je cílem mého dnešního výletu…
Vyrážím z vlakové stanice Velké Žernoseky, což je malá obec na pravém břehu Labe, dvě zastávky z Litoměřic. Před staniční budovou se vydávám po levé ruce, po nadjezdu přeběhnu koleje a kolem jezera se dostávám až k Labi. Míjím Žernosecké přístaviště i přívoz mezi Velkými a Malými Žernoseky a pokračuji podél Labe až k odbočce na zelenou turistickou značku.
Od odbočky cesta strmě stoupá, a než se dostanu k vyhlídce Tři kříže odbočím si nejdříve zdolat vrchol kopce s názvem Kalvárie.
Odtud se mi z výšky otevírá pohled na Labe, které kousek dál vstupuje do Českého středohoří údolím, které má již od pradávna poetický název Porta Bohemica – Česká brána.
Tři kříže – výhled do údolí Labe
Z Kalvárie seběhnu zpátky na zelenou odkud je to ke Třem křížům jen kousek. Dnes je krásně a výhled odsud je opravdu nádherný. Vidět je odsud Říp, České středohoří a velká část Polabí. Jak vyhlídka vznikla, víme z pověstí – první zmínka o křížích je už z roku 1587.
Otáčím se a pokračuji dál po zelené až k bývalému hradišti Hrádek.
Traduje se, že hradiště na strategickém místě nad soutěskou Portou Bohemicou, by mohlo být dávným hradem Canburgem, na kterém si v roce 805 vylámali zuby vojska franckého krále Karla Velikého.
Vnitřní jádro hradu, leželo pravděpodobně na vrchu Kalvárie, rozsáhlejší část hradiště se rozkládala kolem vrcholu Hrádek, obě části pak dělila strž. Pozůstatky vnějších mohutných valů ohraničují její plochu na severní straně. Nálezy dokazují osídlení místa již v době kamenné.
Jestli to byl Canburg nebo nebyl, nechám historikům, každopádně je to místo obrovským zářezem v naší historii…a já pokračuji dál…po zelené…
Další zastávkou dnešního výletu je Kaple Navštívení Panny Marie. Původní stavbu v roce 1759 postavil Ondřej Waldman, lesník ve službách lovosické vrchnosti.
Kaple byla navštěvována i v období komunistické totality. V devadesátých letech 20. století proběhla obnova této kaple zásluhou administrátora libochovanské farnosti Jaroslava Stříže, který ji za nemalého finančního přispění věřících z Brna opravil. Pomáhal mu při opravě jeho tatínek František Stříž, přátelé z Brna, manželé Kozlovští a pan Karlík z Litoměřic. Jejich jména jsou na památku vyryta v omítce půdy kapličky. Věžičku udělal zdarma libochovanský tesař. Za několik let po rekonstrukci byla kaple vykradena a částečně zdevastována. V roce 1999 byla znovu opravena, ovšem skromněji (chybí kříž na věžičce, zvon a měděné oplechování). Kaple je obdélná, s odsazenou polygonální apsidou a severním průčelím vrcholícím volutovým štítem. Na hřebeni střechy presbytáře je sanktusník. Kaple má nezasklená okna s mřížemi. Uvnitř kaple je plochý strop. Na oltáři je obraz s chronogramem 1758 a jednoduché vybavení.
Kaple Navštívení Panny Marie
Zelená značka mě dovedla až do obce Kamýk, kde jsem se chytil modré a pod zříceninou hradu, jehož hradní pán o kterém jsem psal na začátku a který nechal postavit hlavní cíl dnešního výletu, vyhlídku Tři kříže jsem se vydal Zlatou stezkou Zemí hradů přes Malíč vinicemi zpět do Velkých Žernosek. V Hospůdce pod kaštany jsem si dal oběd a pak už jen zbývalo skočit do vlaku a vrátit se do Litoměřic.
Vyhlídka, hradiště i kaple určitě stojí za návštěvu. Dnešní trasu je jako stvořená pro rodinný nedělní výlet. Není dlouhá a kromě výstupu na Kalvárii hned na začátku, se jde v podstatě po vrstevnici a nejedná se o nic náročného. Skvělé je minimum asfaltu na cestě a rozhodně doporučuju cestu z Kamýku skrze vinice, je to fajn…
Odkaz na trasu – rozklikni obrázek :
Odkaz na Galerii :
Tři kříže – vyhlídka na Středohoří
Thank You For Your Vote!
Sorry You have Already Voted!
Peťan
Před vandrem nikdy nepodceňuju přípravu. A tak sebou nosím blok a tužku. A o tom se tu můžete přesvědčit...
žádné komentáře